Ważne wskazówki dotyczące jadłospisu podczas stosowania diety kopenhaskiej

  1. Zamieniać możemy lunch z obiadem miejscami tylko w ramach tego samego dnia.
  2. Oryginalny jadłospis zawiera kawę z ekspresu z kostką cukru. Może być rozpuszczalna. Wybieramy najlepszą gatunkowo, na jaką możemy sobie pozwolić.Koniecznie jedna i koniecznie z cukrem.
  3. Jajka mają być gotowane na twardo (w skorupce)
  4. Szpinak gotowany do odparowania wody. Najlepiej smakuje przygotowany na parze, to samo dotyczy brokułów; warzywa nie tracą koloru, nie rozgotowują się i zachowują więcej składników odżywczych. Posiadają lepszy smak.
  5. Dopuszczalne przyprawy to sól ( morska, kamienna)i pieprz. 
  6. Pomidor surowy najlepiej bez skóry.
  7. Befsztyk, najczystszy ( bez żyłek ), najbardziej odpowiednia będzie polędwica.Można jednak wybrać inne części, obrane starannie z żyłek, kostek itp. Smażymy na łyżce oliwy(macerujemy mięso)i kładziemy na rozgrzaną patelnie, smażymy w stopniu wysmażenia takim jak lubimy, lub podduszamy z małą ilością wody, ale nie gotujemy.
  8. Sałata - jaki rodzaj lubisz z połową łyżeczki oliwy (witaminy ADEK rozpuszczają się w tłuszczach), cytryna - jeśli nie lubisz jej kwaśnego smaku przy sałacie, możesz wycisnąć ją do wody i wypić przy posiłku, który spożywasz kiedy w jadłospisie jest sałata z cytryną.
  9. Woda najlepiej niegazowana, ale jeśli lubisz, możesz wybrać średnio gazowaną o niskiej zawartości sodu. Dobrze jeśli wybieramy wodę bogatą w magnez, potas. Jeżeli woda Ci nie wystarcza, możesz pić zieloną herbatę dobrej jakości. ok. 2 L dziennie płynów.
  10. Owoce są trzy do wyboru: jabłko, ananas albo grejpfrut - wybierasz taki jaki wolisz gdy w jadłospisie widnieje słowo "owoc". Jedyny dzień, w którym znajduje się kompot - tutaj wybierasz swoje ulubione owoce, z których to wygotowujesz wywar - kompot i zjadasz również wygotowane owoce.
  11. Jogurt naturalny 2/3 szklanki czyli niecała szklanka. Tutaj nie chodzi o to aby z miarką co do ml wyliczać sobie jogurt. Jogurty naturalne też różnią się od siebie składem i o ile nie robimy samodzielnie, to kupujemy taki jaki lubimy. Nie zjadamy jednak go więcej niż powinniśmy.
  12. Szynka najlepiej wędzona, dlatego, iż jest mniej przetworzona niż szynki, które w sklepach wędliniarskich mogą być szprycowane. Plaster szynki to 100gram. Wędzonej będzie to grubszy plaster, natomiast gotowanej krojonej na krajalnicy będzie więcej cieńszych plasterków. Wybieramy opcję jak najbardziej odpowiadająca Nam.
  13. Serek naturalny. Istnieje jednak dowolność tzn. może być to serek homogenizowany, lub serek wiejski ale wybieramy bez cukrowy.
  14. Marchewka koniecznie utarta.
  15. Grzanka to w oryginalnej wersji duńskie pieczywo, które u Nas nie jest łatwo dostępne. Polecane jest chrupkie pieczywo.
  16. Kurczak - pierś odtłuszczona i bez skóry, gotowana.
  17. 7 dnia grilowana pierś kurczaka. Może być też pierś indycza.(Wybieramy chude mięso). Jeśli nie mamy grilla, funkcji grilla, używamy formy pieczenia, najlepiej w folii aluminiowej bądź rękawie do pieczenia, aby zatrzymać soki.
  18. Ryba chuda - dorsz, pstrąg, sola, może być i łosoś. W rybach są dobre tłuszcze, ważne jest jednak aby nie jeść skóry a same mięso.                                                                                                                  
  19. Dietę trzeba zaplanować tak, aby pasowało nam jej przeprowadzenie zgodnie z kalendarzem.
  20. Wsparcie.Wyrzeczenia.Satysfakcja. To hasła przewodnie kuracji.
  21. Godziny posiłków: Śniadanie 8-9; Lunch: 12-14; Kolacja godz. 17-18. Chodzi o to,aby posiłki były zjadane regularnie, a ostatni posiłek nie był jedzony przed pójściem spać. Jeśli prowadzisz np. tryb życia nocny, dostosuj godz.posiłków do własnego trybu życia.

Komentarze

Popularne posty